Yeni Sinema Hareketi’nden anlamlı barış çağrısı


Yeni Sinema Hareketi, Türkiye’nin çok değerli yönetmen ve yapımcılarının bir araya geldiği bağımsız bir hareket olduğunu bir kez daha kanıtladı. Artan terör olayları ile sekteye uğrayan açılım, ülkede dozajı her gün biraz daha artan gerilim “Yeni Sinemacılar” cephesinde de makes buldu. Derin, duyarlıklı ve önemli bir mektup kaleme alan sinemacılar; “Silahlar sussun, insanlar konuşsun” dedi.

Türkiyeli sinemacılar olarak, Kürt sorununa barışçıl yollardan, kalıcı bir çözüm getirmeyi hedefleyen ‘Demokratik Açılım’ programını heyecanla takip ediyorduk. Ancak, henüz bir yılını tamamlamış olan ‘Demokratik Açılım’ın araladığı pencere, silahların tekrar devreye girmesiyle, sertçe kapandı. Siyasete yeniden şiddetin dilinin egemen olması, bizleri ülkemizin geleceği açısından kaygılandırıyor.” diye söze başlayan Yeni Sinemacıların mektubu şu cümlelerle bitiyor.

35 yıllık bu süreçte hayatını kaybeden herkesin, bu ülkenin ve toplumun birer parçası olduğunun bilinciyle, silahların koşulsuz ve karşılıklı olarak, hemen susmasını istiyoruz. Kürt sorunu yalnızca hükümetin değil, aynı zamanda muhalefet partilerinin, demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplumun ve Türkiye halklarının meselesidir; Türkiye’nin sorunudur.

Bizler, Türkiyeli sinemacılar olarak, bu süreçte üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi duyururken, vatandaşlık hakkımızı kullanarak bu savaşın ivedilikle bitirilmesi için üzerine görev düşen herkesin, gecikmeden harekete geçmesini talep ediyoruz. Silahlar Sussun, İnsanlar konuşsun.

İçinden geçtiğimiz sert, sancılı ve acımasız süreçte sorumluluk sahibi her sanatçı, topluluk ya da oluşumun bu konuda sesini yükseltmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s